- To wydarzenie minęło.
Webinarium dotyczące zbierania informacji o dowodach i prawach osób pokrzywdzonych wskutek najcięższych zbrodni popełnianych w Ukrainie od 24 lutego 2022 r.
24.03.2022/19:00 - 21:00
Serdecznie zapraszamy na Webinarium dotyczące zbierania informacji o dowodach i prawach osób pokrzywdzonych wskutek najcięższych zbrodni popełnianych w Ukrainie od 24 lutego 2022 r. Seminarium odbędzie się 24 marca 2022 r. online o godzinie 19.00 na platformie ZOOM.
Na webinarium zapraszają Naczelna Rada Adwokacka, Sekcja Polska AIDP, The Peace and Justice Initiative oraz Pravo-Justice.
Webinarium będzie miało charakter wprowadzający do kolejnych szczegółowych spotkań. Webinarium 24 marca br. będzie prowadzone w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski.
Link do rejestracji: https://zoom.us/webinar/register/WN_AmiP2op_Te2cqSNyYr-13g
Webinarium odbędzie się 24 marca w godz.: 19:00 do 21:00
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/5355785617819231/?ref=newsfeed
Za udział w webinarium przysługują 2 punkty w ramach doskonalenia zawodowego.
Od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę pojawiło się wiele doniesień o potencjalnych naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego oraz aktach okrucieństwa. W ramach webinarium przedstawione zostaną zagadnienia prawne i praktyczne związane z badaniem takich zdarzeń, w tym:
– kiedy zbierać informacje,
– zasady dobrych praktyk w zbieraniu informacji od świadków i pokrzywdzonych,
– postępowanie z zebranymi informacjami i ich przetwarzanie,
– kluczowe zagadnienia dotyczące statusu pokrzywdzonego,
– przepisy i praktyka w zakresie uzyskiwania odszkodowania przez pokrzywdzonych.
Szkolenie poprowadzą:
Dr Marina Lostal – jest starszą wykładowczynią na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Essex (Wielka Brytania) oraz zastępcą dyrektora Centrum Praw Człowieka. Stopień doktora nauk prawnych uzyskała na European University Institute; posiada także LLM Uniwersytetu w Cambridge. Jest członkinią hiszpańskiej palestry, a także akredytowanym mediatorem. Specjalizuje się w prawach pokrzywdzonych w międzynarodowym prawie karnym, ochronie dziedzictwa kulturowego w konfliktach zbrojnych oraz w prawach zwierząt. W latach 2017-2020 pracowała w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze, najpierw jako wyznaczona przez sąd ekspertka ds. odszkodowań w sprawie Al. Mahdiego, a następnie doradzała Trust Fund for Victims w różnych sprawach. Pracowała jako konsultantka dla kilku organizacji, w tym UNESCO i Geneva Call, a także prowadziła szkolenia dla różnych odbiorców, w tym sędziów, pracowników sądów, a także organizacji pozarządowych.
Matthew Gillett – doktor nauk prawnych, jest doświadczonym międzynarodowym prawnikiem, który od ponad 15 lat bada i ściga zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie ludobójstwa. Pracował w Międzynarodowym Trybunale Karnym i Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii oraz w innych instytucjach. Był członkiem nowozelandzkiej delegacji negocjującej definicję zbrodni agresji podczas konferencji przeglądowej Międzynarodowego Trybunału Karnego w 2010 roku. Obecnie pracuje jako starszy wykładowca na Uniwersytecie w Essex. Współprowadzi także uniwersytecką Jednostkę Weryfikacji Cyfrowej, która gromadzi ogólnodostępne dowody łamania praw człowieka.