- To wydarzenie minęło.
Seminarium online: Raphael Lemkin, ludobójstwo i współczesny świat
14.03.2023/18:00 - 20:00
14 marca br. o godz. 18:00 odbędzie się kolejne seminarium online: Raphael Lemkin, ludobójstwo i współczesny świat, które poprowadzi ambasador Stephen J. Rapp, a udział wezmą znani międzynarodowi wykładowcy.
Rafał (Raphael) Lemkin był polskim żydowskim prawnikiem, najbardziej znanym ze stworzenia terminu „ludobójstwo” i kluczową osobą stojącą za Konwencją ONZ o ludobójstwie. Za tę pracę był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W 50. rocznicę wejścia w życie Konwencji, Lemkin został uhonorowany przez Sekretarza Generalnego ONZ jako inspirujący przykład moralnego zaangażowania.
Nadchodzące seminarium jest drugą częścią serii webinariów omawiających zbrodnię „ludobójstwa” i jej zastosowanie do bieżących wydarzeń na Ukrainie i poza nią. Zastanowimy się, czy idee Lemkina są pomocne w ściganiu masowych mordów i innych przestępstw, których celem jest eliminacja lub wymazywanie całych grup ludzi. Zajmiemy się również prawdopodobieństwem skutecznego ścigania okrucieństw popełnionych na Ukrainie, czy to jako „zbrodnie wojenne”, „zbrodnie przeciwko ludzkości” czy „zbrodnie agresji”, przez sądy międzynarodowe lub krajowe lub przez specjalne trybunały.
Webinarium jest prowadzone przez Jagiellońskie Towarzystwo Prawnicze wraz z Fundacją Kościuszkowską i współfinansowane przez wiele organizacji. Jest darmowe i otwarte dla wszystkich. Liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja jest wymagana.
Link: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_BVyPVxarQCakt0cGEVBVCQ
Prowadzącym seminarium będzie ambasador Stephen J. Rapp, ambasador Stanów Zjednoczonych ds. Globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.
Udział wezmą:
Profesor Agnieszka Bieńczyk-Missala, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim
Prokurator Thomas Hannis, były główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ONZ w Jugosławii
Profesor A. Dirk Moses, Anne i Bernard Spitzer Profesor nauk politycznych w City College of New York, CUNY
Profesor Ana Filipa Vrdoljak, Katedra Prawa Międzynarodowego i Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, Uniwersytet Techniczny, Sydney, Australia
Dr Mykoła Jurłow, doradca ds. międzynarodowego prawa humanitarnego i polityki, członek Rady Ukraińskiej Izby Adwokackiej w Kijowie
Moderator: dr Elizabeth M. Zechenter, Visiting Scholar, Emory University
Zainteresowanych prosimy o kontakt z Jagiellońskim Towarzystwem Prawniczym pod adresem theJagiellonianLawSociety@gmail.com