Stanowisko nr 3 Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 18 listopada 2021 r.
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie
w składzie:
- adw. Aleksander Krysztofowicz – Wicedziekan
- adw. Wojciech Bagiński
- adw. Jakub Bartosiak
- adw. Anna Czepkowska-Rutkowska – Skarbnik
- adw. Michał Fertak – Zastępca Sekretarza
- adw. Jakub Jacyna – Sekretarz
- adw. Tomasz Korczyński
- adw. Andrzej Orliński
- adw. Agata Rewerska
- adw. dr Kamil Szmid
podjęła przez aklamację następujące stanowisko:
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie wyraża sprzeciw wobec proponowanej zmiany ustawy Prawo o Zgromadzeniach (projekt obywatelski objęty drukiem sejmowym nr 1607).
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie skrajnego ograniczenia prawa do zgromadzeń w przebiegu których mogłoby dochodzić do zakwestionowania arbitralnie określonych przez ustawodawcę wartości oraz prawa do wyrażania poglądów i manifestowania własnych przekonań. W żadnym stopniu nie usprawiedliwia tego zakładany cel tej nowelizacji, w postaci rzekomego zapewnienia pełniejszej realizacji prawa rodziców do wychowania dzieci, a także rzekome zwiększenie ochrony instytucji małżeństwa.
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie stoi na stanowisku, że rozwiązania przewidziane projektem naruszają wynikające z Konstytucji RP oraz standardów międzynarodowych gwarancje realizacji podstawowych praw i wolności obywatelskich.
Projektowane zmiany są krzywdzące i pozbawiając godności określone grupy społeczne, stanowią naruszenie zakazu dyskryminacji i wolności światopoglądowej. Ograniczenia wolności słowa i światopoglądu oraz ograniczenia wolności zgromadzeń, mogą być wprowadzane tylko wyjątkowo, ze względu na konieczność ochrony demokratycznego porządku prawnego, a przy tym nie mogą one naruszać istoty wolności i praw korzystających z ograniczenia. Projektowane zmiany zmierzają do realizacji odmiennego celu.