W dniach 28-29 listopada 2024 r. przedstawiciele naszego samorządu uczestniczyli w corocznych uroczystościach otwarcia roku prawnego Izby Adwokackiej w Paryżu, tzw. Rentrée solennelle du Barreau de Paris.
Jak co roku w uroczystościach tych – poza paryskimi adwokatami – udział wzięli również przedstawiciele wielu zagranicznych samorządów adwokackich oraz międzynarodowych organizacji prawniczych. Izbę Adwokacką w Warszawie w trakcie tegorocznych obchodów reprezentował Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, a w niektórych uroczystościach uczestniczyli również Bartosz Grohman, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, oraz Radosław Wiśniewski, członek Komisji ds. współpracy zagranicznej naszej Izby.
Tegoroczne obchody rozpoczęła międzynarodowa konferencja dotycząca sportu i prawa, której inspirację stanowiły doświadczenia paryskiej adwokatury związane ze świadczeniem pomocy prawnej w czasie tegorocznych igrzysk olimpijskich. Tego samego dnia odbył się również finał międzynarodowego konkursu krasomówczego im. Mario Stasi dla francuskojęzycznych adwokatów z całego świata. Czwartkowy wieczór zakończył się uroczystą kolacją dla zagranicznych delegacji, która odbyła się w salach paryskiej Mennicy.
W piątek, 29 listopada w Teatrze Châtelet odbyła się ceremonia otwarcia roku prawnego Izby Adwokackiej w Paryżu, podczas której wręczono nagrody 12 sekretarzom konferencji Izby Adwokackiej w Paryżu, czyli młodym adwokatom wybranym w konkursie krasomówczym do reprezentowania pro bono oskarżonych w najtrudniejszych sprawach karnych. Tradycyjnie już pierwszy sekretarz wygłosił mowę poświęconą wybitnemu zmarłemu adwokatowi, zaś drugi sekretarz zaprezentował znaczący proces w historii francuskiego wymiaru sprawiedliwości. Tegoroczny pierwszy sekretarz Quentin Dreyfus przedstawił sylwetkę i osiągnięcia Roberta Badintera, zmarłego w 2024 r. paryskiego adwokata, byłego ministra sprawiedliwości i profesora znanego ze swojej walki na rzecz zniesienia kary śmierci. Z kolei drugi sekretarz Victor Jean-Baptiste w swojej przemowie przywołał dzieje tzw. „sprawy 16 z Basse-Pointe”, czyli procesu szesnastu pracowników plantacji trzciny cukrowej na Martynice, którzy zostali oskarżeni o zabójstwo zarządcy plantacji podczas zamieszek wywołanych przez strajkujących pracowników plantacji. Ostatecznie wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni, a sprawa zabójstw pozostała nierozwiązana, zaś proces ten unaocznił postkolonialne resentymenty oraz ogromne nierówności społeczne we Francji kontynentalnej i jej zamorskich terytoriach. Natomiast ósma sekretarz konferencji Maria Snitsar wręczyła medal Izby Adwokackiej w Paryżu Sebastianowi Bono, paryskiemu adwokatowi, który wygrał sprawę przed ETPCz (Bono p. Francji) dotyczącą nałożenia na niego sankcji dyscyplinarnych za ostrą krytykę sądu w sprawie jego klienta. W kolejnej części dziekan Pierre Hoffman oraz wicedziekan Vanessa Bousardo w swoich wystąpieniach zwrócili uwagę na aktualne problemy wymiaru sprawiedliwości we Francji oraz wyzwania stojące przed adwokatami związane z dynamicznymi zmianami sposobu wykonywania zawodu w ostatnich latach. Ceremonię zakończyła przemowa Didier Migaud, ministra sprawiedliwości Francji, który zapewnił, że wsłuchuje się w głosy paryskiej adwokatury i obiecał kontynuację przyjaznego dialogu z paryskimi samorządem.
Tegoroczne obchody zwieńczyła uroczysta wieczorna gala w Operze Garnier, z której dochód został przeznaczony na rzecz fundacji zajmującej się kardiologicznym zdrowiem i chorobami kobiet.