Szkolenie on-line: Regulacje prawne sektora zbrojeniowego w Polsce – 31 marca br.

Sekcja Prawa Gospodarczego i Handlowego oraz Sekcja Prawa Zamówień Publicznych zapraszają na szkolenie „Regulacje prawne sektora zbrojeniowego w Polsce”, który odbędzie się 31 marca br. o godz. 18.00.

Za udział w szkoleniu przysługują 2 pkt DZ

Link do rejestracji: https://zoom.us/webinar/register/WN_WfzyV480Tny5_0DtZ_PcMw?fbclid=IwAR1eTxfM3owHJe3BT7BWj2imq0FAgqgyCrL_wh3WQB4CL63WBxNin1qamFQ

Prelegentem będzie pan Wojciech Stromczyński – ekspert w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa, procesów zakupu uzbrojenia w Polsce, wiceprezes zarządu PZL Mielec, radca prawy (wcześniej adwokat) z tytułem LLM w zakresie międzynarodowego prawa handlowego. Webinar poświęcony będzie praktycznym aspektom związanym z wymaganiami formalno-prawnymi procesu zakupu uzbrojenia w Polsce. W szczególności zostaną omówione procedury w oparciu, o które działa nowo powołana Agencja Uzbrojenia (Decyzja nr 74/MON z 2022) oraz Rada Modernizacji Technicznej (Decyzja nr 117/MON z 2021). Dodatkowo Prelegent skupi się na: (i) decyzji MON w sprawie pozyskiwania sprzętu wojskowego (Decyzja nr 116/MON z 2021) (ii) decyzji MON w sprawie sporządzania uzasadnienia zastosowania offsetu w celu ochrony podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (Decyzja nr 165/MON z 2021) – oraz korelacji tych decyzji z Prawem Zamówień Publicznych oraz Dyrektywą Unii Europejskiej 2009/81/WE (tzw. dyrektywą obronną). Prezentacja będzie też uwzględniała aspekty związane z uwzględnieniem w postępowaniach zakupowych ochrony informacji niejawnych (zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych) oraz wymogi kontroli eksportu (na gruncie przepisów UE – głównie rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009, a także przepisów amerykańskich – przepisy ITAR oraz EAR). Prelegent przedstawi również praktyczne aspekty weryfikacji postepowań na bazie ogłoszeń tzw. ex ante oraz ex post przed Krajową Izbą Odwoławczą.

Prelegent dodatkowo nawiąże do nowej ustawy o powszechnym obowiązku obronny, głównie w zakresie reformy systemu projektowania zdolności obronnych RP poprzez zmiany w założeniach ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP oraz ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców.

Zapraszamy

adw. Kamil Szmid

Przewodniczący Sekcji Prawa Gospodarczego i Handlowego

adw. Adriana Gostępska

Wiceprzewodnicząca Sekcji Prawa Zamówień Publicznych