26 lipca br. Okręgowa Rada Adwokacka przyjęła stanowisko dotyczące ataków medialnych na adwokatki i adwokatów. Prosimy o zapoznanie się z treścią stanowiska.
Stanowisko nr 7 Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 26 lipca 2023 r. w sprawie ataków medialnych na adwokatki i adwokatów
Z roku na rok narasta problem atakowania w przestrzeni publicznej adwokatek i adwokatów, którzy występują w sprawach budzących szczególne emocje opinii publicznej. W ostatnich dniach jesteśmy świadkami publicznego dyskredytowania adw. Kamili Ferenc, której w materiale Telewizji Polskiej zarzucono m.in. „kreowanie fake newsów i fałszywych oskarżeń w imię ideologii”.
Sformułowania takie, podobnie jak ataki ad personam kierowane w stronę profesjonalnych pełnomocników w związku z prowadzonymi przez nich sprawami, są nieakceptowalne i mają na celu zastraszenie adwokatów.
Fundamentalnym obowiązkiem każdego adwokata jest świadczenie pomocy prawnej. Adwokat zobowiązany jest wówczas do kierowania się wyłącznie interesem Klienta i to niezależnie od własnych poglądów. Publiczne dyskredytowanie adwokatów działających
w sprawach budzących największe emocje tworzy istotne zagrożenie dla całego systemu ochrony praw i wolności jednostki przed nadużyciami ze strony Państwa i ma doprowadzić do sytuacji, w której adwokaci będą obawiali się przyjmować spraw zmierzających do rozstrzygnięcia niezgodnego z wolą władzy wykonawczej.
Stanowisko nr 7 w sprawie ataków medialnych na adwokatki i adwokatów