28.11.2022 / Wiadomości

Kolejny rok adwokacki w Paryżu rozpoczęty w obecności przedstawicieli izb adwokackich z całego świata

W dniach 24 i 25 listopada odbyła się coroczna międzynarodowa konferencja Izby Paryskiej związana z rozpoczęciem kolejnego roku adwokackiego. Konferencja gromadzi reprezentacje izb adwokackich z całego świata i jest okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy adwokatów wykonujących zawód w różnych szerokościach geograficznych i systemach prawnych.

W tym roku – tematem przewodnim konferencji była ochrona prawna środowiska naturalnego. Tematyce tej poświęcony był pierwszy panel konferencji, który odbył się we czwartek 24 listopada 2023r. w siedzibie Paryskiej Izby Adwokackiej (Maison du Barreau). Paneliści mierzyli się z pytaniem, czy środowisku naturalnemu lub poszczególnym jego składowym należy przyznać osobowość prawną i czy przyznanie osobowości prawnej naturze realnie może przyczynić się do lepszej ochrony środowiska naturalnego. Poza refleksją natury filozoficznej, rozważania oscylowały wokół kwestii: jakie prawa podmiotowe należałoby przyznać środowisku naturalnemu lub jego składowym, komu należałoby przyznać legitymację do urzeczywistniania praw środowiska naturalnego m.in. przed sądami oraz w jaki sposób zapewnić prawom podmiotowym środowiska naturalnego efektywność.

Drugi z paneli konferencji poświęcony był zagadnieniom związanym przyznaniem statusu prawnego uchodźcom klimatycznym. Zagadnienie istotne z uwagi nieustający napływ osób z obszarów, w których życie, z racji na warunki klimatyczne, staje się niemożliwe z uwagi np. na brak dostępu do wody, temperatury powietrza zagrażające życiu lub ryzyko wzrostu poziomu morza lub oceanu.

Centralnym wydarzeniem konferencji była uroczysta ceremonia otwarcia roku adwokackiego w Teatrze Chatelet. Przemówienia m.in. Dziekan Izby Paryskiej – pani mecenas Julie Couturier, Wice-dziekana Izby – pana mec. Vincent Nioré, Ministra Sprawiedliwości – pana Eric Dupond-Moretti oraz Mera Paryża, pani Anne Hidalgo ponownie skupiały się wokół potrzeby prawnej ochrony środowiska naturalnego a także nieustającej potrzeby obrony zasady rządów prawa oraz tajemnicy adwokackiej a także zapewnienia równości w dostępie do prawa oraz równego traktowania przez wymiar sprawiedliwości. Podkreślano także wagę współpracy i dialogu pomiędzy adwokatami, sędziami i prokuratorami.

Izba Warszawska reprezentowana była przez Dziekana naszej Izby, adw. Mikołaja Pietrzaka, oraz członka Komisji ds. Stosunków Międzynarodowych, adwokat Aleksandrę Stępniewską.