25 maja 2024 roku Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie podjęło uchwałę nr 5, domagając się w niej zmiany przepisów Kodeksu postępowania cywilnego m. in. wprowadzonych w 2023 roku. Postulowano w niej pilne podjęcie prac ustawodawczych nad przywróceniem prawidłowej realizacji zasad jawności, bezpośredniości i kolegialności orzekania w polskim procesie cywilnym. Postulowano także wprowadzenie do procedury cywilnej przymusu adwokacko – radcowskiego przed sądem okręgowym i sądem apelacyjnym, który nie tylko będzie sprzyjał wspieraniu procesu przez strony, ale ułatwi im też realizację prawa do rzetelnego procesu.
Podejmując działania w celu wykonania uchwały, Dziekan ORA w Warszawie zwrócił się pismem do Sekretarza Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego działającej przy Ministrze Sprawiedliwości dr hab. Przemysława Wołowskiego.
W reakcji na w/w pismo Dyrektor Departament Prawa Cywilnego i Gospodarczego Małgorzata Sieńko pismem z dnia 11 sierpnia 2024 r. poinformowała, iż w DPCiG – w związku z napływającymi informacjami o różnorodnych problemach, które wykształciły się m. in. na gruncie stosowania przepisów po ostatnich nowelizacjach dokonanych ustawą z dnia 9 marca 2023 r. – prowadzone są prace nad projektem zmian w kodeksie postępowania cywilnego i niektórych innych ustawach.
W przesłanym piśmie Dyrektor Departamentu podkreśliła, iż celem przedmiotowych prac jest pilna zmiana aktualnie obowiązujących uregulowań, maksymalne usprawnienie postępowań sądowych oraz wypracowanie optymalnego modelu rozwiązań spełniającego standardy demokratycznego państwa prawa.
W lipcu br. projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego został przedstawiony przez DPCiG Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Zdaniem Dyrektor Departamentu można przewidywać, że projekt zmian zostanie przedstawiony przez Komisję do końca września 2024 r.
Dyrektor Departamentu nadmieniła także, iż postulaty zawarte w uchwale nr 5 Zgromadzenia Izby, zostaną wzięte pod uwagę w toku prac nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, trwających w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.