Pokaz filmu „Mauretańczyk”

Po dłuższej przerwie mieliśmy okazję powrócić do tradycji kina adwokackiego. W poniedziałek, 16 grudnia 2024 r., Komisja Integracji, Kultury i Sportu – tym razem we współpracy z Kołem Kobiet – zorganizowała pokaz filmowy amerykańskiej produkcji „Mauretańczyk” o więźniu przez ponad dekadę przetrzymywanym w bazie Guantanamo, pozbawionym prawa do sprawiedliwego procesu.

W Sali Młoda Gwardia film obejrzało ponad 70 widzów – członkiń i członków naszej Izby oraz zaproszeni goście. Wśród znakomitej publiczności gościły adw. Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Bożena Mikke – patronka Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów, adw. Joanna Tkaczyk-Lipnicka – zastępczyni członka ORA, a także dziennikarki z portalu prawo.pl – Patrycja Rojek-Socha i Monika Sewastianowicz.

Spotkanie otworzyły adw. Maria Kozłowska oraz adw. Dagmara Miller, które powitały gości w imieniu wszystkich organizatorek.

Pokaz filmu poprzedziła dyskusja „Rola kobiet-obrończyń w sprawach karnych”, którą poprowadziła adw. dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekanka Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, a w której udział wzięły adw. Marta Tomkiewicz-Januszewska oraz apl. adw. Karolina Łagocka-Zielenkiewicz – pomysłodawczyni wydarzenia.

Podczas inspirującej rozmowy uczestniczki zmierzyły się z pytaniami, które wykraczały poza standardowe rozważania zawodowe, dotykając zarówno etyki, jak i osobistych doświadczeń związanych z pracą w obronie prawa.

Rozmowa rozpoczęła się od pytania: „Jak odpowiadacie swoim przyjaciołom spoza Adwokatury, którzy dziwią się Wam, że możecie bronić w sprawach karnych?”. Adw. Marta Tomkiewicz-Januszewska podkreśliła, że sednem ich pracy jest zagwarantowanie rzetelnego procesu każdej osobie, niezależnie od okoliczności. Z kolei apl. adw. Karolina Łagocka-Zielenkiewicz zwróciła uwagę, że takie pytania są dla niej świetnym pretekstem do szerszej rozmowy o istocie pracy obrońcy.

Kolejnym ciekawym tematem były perspektywy zawodowe oraz pytanie, jak uczestniczki widzą siebie za 20–30 lat. Adw. Marta Tomkiewicz-Januszewska odpowiedziała, że jej marzeniem jest połączenie praktyki adwokackiej z działalnością edukacyjną, a jej rozmówczyni z pasją mówiła o wizji własnej kancelarii oraz rozwijaniu swojego zamiłowania do prawa poprzez dalsze wykonywanie zawodu z pełnym zaangażowaniem.

Nie mogło również zabraknąć wątku trudności związanych z pogodzeniem życia zawodowego, częstych podróży i pracy do późnych godziny nocnych ze sprawami rodzinnymi i osobistymi. Adw. Marta Tomkiewicz-Januszewska przyznała, że znalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym jest jedną z największych bolączek w zawodzie adwokatki, zwłaszcza w tak wymagającej specjalizacji jak prawo karne. Apl. adw. Karolina Łagocka-Zielenkiewicz zauważyła, że ciągle poszukuje „złotego środka”, ale wierzy, że pasja do zawodu może być motorem, który pozwala przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

Dyskusja poruszyła również bolesną kwestię niedoboru kobiecych wzorców w świecie prawa karnego. „Dlaczego wśród obrońców prawa karnego jest tak mało kobiet?” – to pytanie zawisło w powietrzu, zmuszając do refleksji nad strukturami społecznymi i ograniczeniami, jakie wciąż napotykają kobiety w zawodzie. Mimo tych przeszkód uczestniczki dyskusji zarażały optymizmem i energią, inspirując zgromadzonych do działania na rzecz równości w prawniczym świecie.

Po projekcji filmu rozmowy przeniosły się do kuluarów Baru Filmowego. Rozmawiano o wielu istotnych kwestiach związanych z wykonywaniem zawodu adwokata, szczególnie dziś aktualnych, takich jak tajemnica adwokacka czy prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. To są kwestie fundamentalne w interesie całego wymiaru sprawiedliwości nawet w przypadkach najbardziej napiętnowanych społecznie.

Kinoteka PKiN to wyjątkowe wnętrza w których odbywają się liczne festiwale filmowe. W tym miejscu znajdowały się kiedyś sztandarowe sale kinowe, takie jak Przyjaźń, Wiedza czy Młoda Gwardia. Dziękujemy Pani Katarzynie Majchrzak z Kinoteki za pomoc w uzyskaniu prawa do filmu. Cieszymy się też, że nasze kino adwokackie staje się tradycją.

Na miejscu przy sprawdzaniu listy pomagały apl. adw. Żaneta Majewska oraz apl. adw. Ewa Błędniak z Samorządu Aplikantów.

Wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia i zaangażowania adw. Patrycji Kasicy – przewodniczącej Koła Kobiet oraz adw. Dagmary Miller – wiceprzewodniczącej.

Adw. Monika Rajska, przewodnicząca Komisji Integracji Kultury i Sportu
Apl. adw. Karolina Łagocka-Zielenkiewicz, członkini Koła Kobiet