Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie otrzymał w ostatnim czasie znaczną liczbę niepokojących informacji o osobach, które nie będąc adwokatami wykonującymi zawód, oferują pomoc prawną tak, jakby były adwokatami.
W związku z tym uprzejmie informujemy, że każda osoba oferująca adwokacką pomoc prawną podlega obligatoryjnemu wpisowi do Krajowego Rejestru Adwokatów. Jej personalia i posiadane uprawnienia można łatwo zweryfikować, wchodząc na stronę: https://rejestradwokatow.pl/ i wyszukując (np. po imieniu i nazwisku).
Adwokaci uprawnieni do świadczenia pomocy prawnej są w rejestrze oznaczeni statusem „Wykonujący zawód”.
Osoby, które nie znajdują się w rejestrze w ogóle, albo też zostały oznaczone statusem „Niewykonujący zawodu” nie mają prawa do świadczenia usług adwokackich na terenie Polski.
Jednocześnie wyjaśniamy, że powody nadania statusu „Niewykonujący zawodu” mogą być różne. W dużej części przypadków powodem takiego statusu będzie fakt, że dana osoba wykonuje inny zawód prawniczy (np. radcy prawnego) i może oferować pomoc prawną, jako radca prawny. Zdarzają się jednak także sytuacje, w których status „Niewykonujący zawodu” został nadany w związku z decyzją samorządu adwokackiego, którego uprawniony organ uznał, że zachodzą istotne powody do tymczasowego zawieszenia uprawnień adwokackich danej osoby, na podstawie właściwych przepisów ustawy – Prawo o Adwokaturze.
Osoba posiadająca status „Niewykonujący zawodu” nie ma prawa przyjmowania spraw do prowadzenia jako adwokat.
adw. Grzegorz Kukowka
rzecznik prasowy
Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie