Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie przyjęła Kodeks dobrych praktyk we współpracy i zatrudnianiu osób LGBT+. Dokument ten jest adresowany do kancelarii adwokackich i ma stanowić łatwe do wdrożenia narzędzie wyznaczające standardy budowania organizacji inkluzywnych, uwzględniających perspektywę osób identyfikujących się jako LGBT+. Jest to pierwszy w Polsce wzorcowy dokument wdrażający najwyższe standardy we włączającym zarządzaniu, z uwzględnieniem perspektywy osób LGBT+.
Celem Kodeksu jest przyczynienie się do poszerzania wiedzy i zrozumienia doświadczeń osób LGBT+, a także tworzenie przyjaznego miejsca pracy, w którym idea różnorodności będzie wspierana i rozumiana jako atut organizacji. W zamyśle twórców wdrażanie Kodeksu w kolejnych kancelariach może istotnie przyczynić się polepszenia standardów pracy osób LGBT+, które wciąż narażone są na dyskryminację.
Kodeks powstał z inicjatywy Koła Osób LGBT+ przy ORA w Warszawie we współpracy z licznymi ekspertkami i ekspertami. Projekt Kodeksu był opiniowany m. in. przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Fundację Trans-Fuzja. Merytoryczną pieczę nad jego przygotowaniem sprawowali adw. Emilia Barabasz i apl. adw. Paweł Cabaj.
Dziekan ORA w Warszawie, adw. Mikołaj Pietrzak przekazuje swoje wyrazy uznania i podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w opracowanie tego przełomowego i niezwykle potrzebnego dokumentu.
Kodeks może być wdrażany przez wszystkie zainteresowane kancelarie adwokackie lub z udziałem adwokata, niezależnie od formy prawnej ich działania. Został przyjęty jednogłośną uchwałą ORA w Warszawie, która jednocześnie zdecydowała także o wdrożeniu Kodeksu w biurze Rady.
adw. Grzegorz Kukowka
rzecznik prasowy ORA w Warszawie
POBIERZ DOKUMENT (formularz PDF do autouzupełniania)