W dniach 6-8 czerwca 2024 roku w Maladze (Hiszpania) odbył się Generalny Kongres FBE – Federation Barreaux d’Europe – Federacji Adwokatur Europejskich. Podczas kongresu naszą izbę reprezentował dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak. Kongres odbywał się pod hasłem „Prawnik przyszłości”. W Kongresie wzięła udział także z ramienia Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie – dziekan Rady prof. Monika Całkiewicz.
FBE jest organizacją zrzeszającą regionalne samorządy prawnicze, w tym polskie okręgowe izby radcowskie i adwokackie. Tworzy ją 250 takich organizacji, reprezentujących w sumie ok. miliona prawników z całej Europy.
Nasza izba jest aktywnym członkiem Federacji i działa w niej od 2017 roku. W 2018 roku 52. Kongres FBE odbył się w Warszawie. Organizatorami Kongresu była wówczas: Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie i Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.
W ramach obecnego Kongresu dokonano zmian na stanowisku Prezydenta Federacji. Swoją kadencją zakończyła r.pr. Izabela Konopacka. Jej miejsce zajął Marc Labbe. Za swoją pracę na rzecz Federacji była Prezydent otrzymała liczne podziękowania i owacje na stojąco.
W imieniu Dziekana ORA w Warszawie oraz Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie składamy serdeczne podziękowania na ręce ustępującej Pani Prezydent, a nowemu Prezydentowi życzymy sukcesów w najbliższej kadencji.
Wiodącymi tematami dyskusji w ramach Kongresu były: rosnąca rola mediacji, powstające dziedziny prawa napędzane rozwojem sztucznej inteligencji oraz krytyczna potrzeba zapewnienia równości płci w zawodach prawniczych.
Podczas Kongresu Generalnego FBE przyjęto także uchwałę sprawie Polski i zmian w zakresie praworządności. W przyjętej uchwale podkreślono, iż w ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce „uruchomiony został proces przywracania standardów demokratycznych. Obejmuje m.in. przygotowanie projektów ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości, trybunału konstytucyjnego i prokuratury.”
Podkreślono także, iż „jesteśmy usatysfakcjonowani, że proces zmierza w dobrym kierunku. UE przyznała to, zamykając procedurę art. 7 ust. 1 TUE przeciwko Polsce, gdyż nie ma już wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia praworządności.”