Poniżej publikujemy jednogłośnie przyjęte stanowisko ORA w Warszawie w sprawie e-doręczeń oraz informujemy, iż jego treść został wysłana do 11 Prezesów poniżej wskazanych Sądów Apelacyjnych. Zachęcamy do zapoznania się.
W piśmie przewodnim do poszczególnych Prezesów Sądów Apelacyjnych Dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak wskazał, iż ustawa, nowelizująca kpc, która weszła w życie 3 lipca br. wprowadza rozwiązania wadliwe z punktu widzenia konstytucyjnego prawa do sądu, na skutek chaotycznego jej wdrożenia, bez przygotowania, bez konsultacji ze środowiskiem adwokackim, którego przedstawiciele są użytkownikami tego sytemu.
Prowadzi to także do sytuacji, w której kluczowa dla stron postępowania cywilnego kwestia, jaką jest obliczanie terminów do dokonania czynności procesowej, jest w znacznej mierze nieuregulowana lub regulowana „dokumentami” takimi, jak np. instrukcje portali, które nie mają waloru źródła prawa powszechnie obowiązującego.
Dziekan zwrócił uwagę, iż ponadto, system zawiera wiele luk i generuje szereg wątpliwości co do sposobu doręczenia pism sądowych za pośrednictwem portalu informacyjnego sądu. Podkreślił także, że około 30.000 adwokatów i radców prawnych nie ma konta w portalu, gdyż dotychczas nie korzystali z niego i nie pociągało to za sobą żadnych negatywnych skutków prawnych.
Pismo przewodnie wraz z odpisem stanowiska zostało przesłane do Prezesów następujących SA:
– Sąd Apelacyjny w Białymstoku
– Sąd Apelacyjny w Gdańsku
– Sąd Apelacyjny w Katowicach
– Sąd Apelacyjny w Krakowie
– Sąd Apelacyjny w Lublinie
– Sąd Apelacyjny w Łodzi
– Sąd Apelacyjny w Poznaniu
– Sąd Apelacyjny w Rzeszowie
– Sąd Apelacyjny w Szczecinie
– Sąd Apelacyjny w Warszawie
– Sąd Apelacyjny we Wrocławiu
Ponadto odpis stanowiska został przesłany: Prezesowi NRA, Ministrowi Sprawiedliwości, Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
Stanowisko nr 1 w sprawie e-doręczeń z 05-07-2021