Mamy przyjemność zaprosić Państwa na warsztaty skierowane do przedstawicieli zawodów prawniczych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które pragną pogłębić swoją wiedzę na temat teoretycznych i praktycznych aspektów jurysdykcji uniwersalnej (universal jurisdictio – UJ). Warsztaty organizowane są przez Project Sunflowers we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Centrum Badań Międzynarodowego Prawa Karnego Polskiej Akademii Nauk (INP PAN) i odbędą się 14 listopada 2024 r. w Warszawie.
Celem warsztatów jest nie tylko wymiana wiedzy, ale także zainicjowanie dyskusji na temat wyzwań i możliwości wykorzystania UJ w Polsce, co umożliwi ściganie sprawców zbrodni międzynarodowych przed polskimi sądami.
Dlaczego warto wziąć udział?
Jurysdykcja uniwersalna to kluczowy mechanizm pozwalający pociągnąć do odpowiedzialności sprawców najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych, niezależnie od miejsca ich popełnienia. Jednak w Polsce jej praktyka jest minimalna. Czerpiąc z bogatego doświadczenia takich organizacji jak Europejskie Centrum Praw Konstytucyjnych i Człowieka, Fundacja Clooneya na rzecz Sprawiedliwości czy REDRESS, warsztaty te stanowią niepowtarzalną okazję dla polskich prawników i organizacji społeczeństwa obywatelskiego do zdobycia cennych praktycznych umiejętności i wiedzy z zakresu UJ.
Program warsztatów
- Prezentacja Europejskiego Centrum Praw Konstytucyjnych i Człowieka (ECCHR) obejmująca podstawowe pojęcia związane z UJ, wyzwania prawne i praktyczne, studia przypadków oraz planowanie i strategię (2 godziny).
- Prezentacja Fundacji Clooneya na rzecz Sprawiedliwości prezentująca narzędzia opracowane na potrzeby postępowań prowadzonych na UJ, w tym inicjatywę „Sprawiedliwość poza granicami” (45 minut).
- Prezentacja REDRESS na temat roli UJ w ściganiu przestępstw popełnianych na Białorusi (1 godzina).
- Prezentacja Koalicji na rzecz Ofiar, Ocalałych i Świadków (KOOS), w skład której wchodzą polskie organizacje dokumentujące międzynarodowe zbrodnie oraz wspierające ofiary i ocalałych. KOOS jest otwarty na współpracę z innymi organizacjami, badaczami, prawnikami i organami państwowymi.
- Pytania i odpowiedzi oraz dyskusja.
Sprawy organizacyjne i rejestracja
- Data: 14 listopada 2024 r
- Lokalizacja: Polska Akademia Nauk, Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, pokój 273, II piętro
- Czas: 8:30 – 16:00
- Udział: Tylko osobiście (bez połączenia online), warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.
- Opłata: Udział jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.
Zachęcamy do szybkiej rejestracji, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Twój udział będzie kluczowy w kształtowaniu przyszłych strategii wykorzystania UJ w Polsce i wspieraniu globalnej walki o sprawiedliwość.
Prosimy o potwierdzenie udziału poprzez wypełnienie tego formularza (ze względu na ograniczoną ilość miejsca na organizację może zgłosić się maksymalnie 2 uczestników).