21 października 2022 r., w Paryżu odbyła się druga konferencja Trójkąta Weimarskiego Adwokatów, trójstronnej inicjatywy współpracy między Izbą adwokacką w Paryżu (Ordre des avocats de Paris), Niemiecką Izbą Adwokacką (Deutscher Anwaltverein – DAV) oraz Warszawską Izbą Adwokacką.
Konferencja rozpoczęła się od dyskusji wokół idei, celów i przyszłości inicjatywy Trójkąta Weimarskiego Adwokatów. Dziekani trzech Izb, mecenas Stefan von Raumer, mecenas Julie Couturier i mecenas Mikołaj Pietrzak odpowiadali w tym zakresie na pytania dziennikarki Arte, pani Anette Gerlach.
Pierwszy panel poświęcony był diagnozie stanu państwa prawa w obliczu wojny. Mariia Potomkina, adwokat w Izbie adwokackiej w Kijowie oraz dr Valentyn Gvozdiy, vice-prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w Ukrainie opowiadali o potrzebie rozwoju zawodowego adwokatów ukraińskich, by przysłużyć się misji wzmacniania państwa prawa teraz i w przyszłości, w toku odbudowy Ukrainy a także procesu integracji z Unią Europejską. Maria i Valentyn opisali także jak aktualnie funkcjonuje ukraiński wymiar sprawiedliwości oraz jakie postępy w umacnianiu rządów prawa Ukraina poczyniła od 2014 r. W perspektywie wystąpienia Pana Ambasadora Jana Truszczyńskiego – podkreślone zostały dalsze wyzwania w obszarze praworządności i to niejedynie wobec Ukrainy. Istotnym elementem była także prezentacja pani Amélie Ferey, która przedstawiła zagadnienia lawfare, strategii prowadzenia wojny przez m.in. narrację podważającą system wartości i zasad obowiązujących w atakowanym kraju. Panel moderowała nasza izbowa koleżanka – mec. Aleksandra Stępniewska.
Podczas drugiego panelu, któremu przewodziła pani mecenas Delphine Jafaar członkini Rady Adwokackiej w Paryżu, Filipe Marques z europejskiego stowarzyszenia zawodowego sędziów i prokuratorów MEDEL, Anthony Manwaring, przedstawiciel francuskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, mec. Jeroen Brouwer z organizacji Lawyers for Lawyres oraz Vincent Nioré, vice-dziekan Paryskiej Rady Adwokackiej dyskutowali o wzajemnym wsparciu prawników, jako elemencie wzmocnienia zasady rządów prawa a także o rozliczalności instytucji państwowych i europejskich w zakresie walki o wartości praworządności, w tym o wolności i prawa człowieka i obywatela.
W toku trzeciego panelu, moderowanego przez Stefana von Raumer, vice-prezesa Niemieckiej Izby Adwokackiej – mec. Mikołaj Pietrzak, mec. Tomasz Wardyński, mec. Vincent Asselineau, przewodniczący European Criminal Bar Association oraz mec. Michel Kalemba, adwokat Izby Adwokackiej w Kinszasie, beneficjent programu ochronnego dla prawników w sytuacji zagrożenia, ustanowionego przez Izbę Paryską, dyskutowali na temat potrzeby instytucjonalnej ochrony fizycznej a także prawnej, tj. statusu adwokatów z punktu widzenia praworządności. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że zharmonizowane minimalnych gwarancji niezawisłości sędziów, niezależności adwokatów i potrzebnej prokuratorom autonomii a także ochrony tajemnicy zawodowej staje się bowiem palącą potrzebą.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację Konferencji za ich pracę, Izbie Paryskiej i jej Dziekanom – mecenas Julie Cutourier, i mecenasowi Vincent Nioré, za gościnność, oraz wszystkim panelistom i moderatorom za ich kontrybucje.