Od 9 stycznia 2023 r. adwokat, aplikant adwokacki i prawnik zagraniczny mogą pobrać, a następnie posługiwać się mLegitymacją, wykazując swoje uprawnienia do wykonywania zawodu w ramach całego systemu wymiaru sprawiedliwości i przed organami administracji publicznej.
mLegitymacja w ramach publicznej aplikacji mobilnej mObywatel jest dostępna dzięki wymianie informacji dotyczących statusu zawodowego adwokatów i prawników zagranicznych oraz statusu aplikantów adwokackich między aplikacją mobilną mObywatel a elektronicznym Systemem Obsługi Adwokatury (e-SOA). Podstawą wymiany tych informacji jest numer PESEL prawnika i jego posiadanie jest warunkiem umożliwiającym korzystanie z tej usługi.
mLegitymacja jest dostępna w aplikacji mObywatel dla:
• adwokata wykonującego zawód,
• aplikanta, w tym aplikanta na stażu (oprócz aplikantów na urlopie dziekańskim),
• prawnika zagranicznego świadczącego pomoc prawną, posiadającego nr PESEL.
UWAGA: użytkownicy aplikacji mObywatel, w celu uzyskania dostępności (wyświetlenia) mLegitymacji w portfelu dokumentów powinni zaktualizować aplikację mObywatel, co pozwoli na dodanie tego dokumentu w mObywatelu.
mLegitymacja adwokacka zawiera: imię (imiona) i nazwisko, wizerunek twarzy pobrany z aplikacji mObywatel oraz numer wpisu na listę adwokatów danej izby adwokackiej, której adwokat jest członkiem.
mLegitymacja aplikanta adwokackiego zawiera: imię (imiona) i nazwisko, wizerunek twarzy pobrany z aplikacji mObywatel oraz numer wpisu na listę aplikantów adwokackich danej izby adwokackiej, której aplikant adwokacki jest członkiem.
Aplikacja mObywatel dostępna jest poprzez sklepy z aplikacjami: App Store oraz Google Play; na urządzenia mobilne (smartfony) z systemem operacyjnym Android oraz iOS. Informacja o dostępności aplikacji dla danej wersji systemu operacyjnego znajduje się we właściwym sklepie z aplikacjami.
Link do informacji o aplikacji mObywatel na stronie ministerstwa: https://www.gov.pl/web/mobywatel
Osoby, które nie posiadają numeru PESEL (np. niektórzy prawnicy zagraniczni) lub osoby, które nie mają wprowadzonego numeru PESEL w e-SOA albo ich numer wprowadzono nieprawidłowo, nie będą mogły otrzymać elektronicznej legitymacji w aplikacji mObywatel.
Jeśli przy pobieraniu mLegitymacji wystąpi błąd (przy spełnieniu warunków: pobrana i aktywna aplikacja mObywatel, adwokat wykonujący zawód, aplikant nie będący na urlopie dziekańskim i prawnik zagraniczny udzielający pomocy prawnej oraz posiadający numer PESEL), należy skontaktować się z właściwą sobie okręgową radą adwokacką w celu sprawdzenia prawidłowości wprowadzonego numeru PESEL w e-SOA.
Negocjacje z Ministerstwem Cyfryzacji prowadził adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, który podpisał także umowę umożliwiającą wdrożenie tej usługi oraz koordynował realizację całego projektu.
Prezes NRA dziękuje za wkład pracy przy projekcie: adw. Michałowi Szpakowskiemu, członkowi NRA i przewodniczącemu Komisji Informatyzacji NRA oraz Panu Łukaszowi Możejko z biura NRA.
Zasady dotyczące korzystania z mlegitymacji określa uchwała Prezydium NRA z 8 grudnia 2022, w paragrafach 3 i 6.