Bezpłatne wsparcie psychologiczne dla adwokatów i aplikantów warszawskich

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie uruchamia pilotażowy program wsparcia psychologicznego dla członków Izby Adwokackiej w Warszawie, który będzie realizowany od 24 października do 19 grudnia 2024 r.

W ramach programu adwokaci i aplikanci będą mogli skorzystać z porad psychologicznych udzielanych w trzech formach:

  • rozmowy telefoniczne z psychologami dyżurującymi pod telefonami w wyznaczonych dniach w godzinach popołudniowo-wieczornych (od 17:00 do 20:00);
  • spotkania osobiste z psychologami w Centrum Terapii CBT Marszałkowska (ul. Marszałkowska (ul. Marszałkowska 8/11, Warszawa) w wyznaczonych dniach i godzinach porannych oraz popołudniowo-wieczornych;
  • konsultacje online w formie wideokonferencji z psychologami, w wyznaczonych dniach i godzinach porannych oraz popołudniowo-wieczornych.

Każda z powyższych form jest dla członkiń i członków Izby Adwokackiej w Warszawie bezpłatna. Celem umówienia się na konsultację w każdej z form należy zarejestrować się pod numerem telefonu: +48 604 287 050 (rejestracja możliwa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 21:00). Przy rejestracji należy wskazać, że rejestracja jest dokonywana w ramach „dyżurów adwokackich” oraz podać numer wpisu na listę adwokatów lub numer wpisu na listę aplikantów adwokackich.

Dostępne terminy

Terminy dyżurów telefonicznych

  • 24 października, czwartek, godziny 17:00 – 20:00
  • 13 listopada, środa, godziny 17:00 – 20:00
  • 27 listopada, środa, godziny 17:00 – 20:00
  • 11 grudnia, środa, godziny 17:00 – 20:00

Terminy spotkań osobistych i konsultacji online w formie wideokonferencji

  • 24 października, czwartek, godziny 10:00 – 14:00
  • 30 października, środa, godziny 16:00 – 20:00
  • 7 listopada, czwartek, godziny 10:00 – 14:00
  • 14 listopada, czwartek, godziny 16:00 – 20:00
  • 15 listopada, piątek, godziny 16:00 – 20:00
  • 21 listopada, czwartek, godziny 10:00 – 14:00
  • 22 listopada, piątek, godziny 11:00 – 15:00
  • 28 listopada, czwartek, godziny 16:00 – 20:00
  • 5 grudnia, czwartek, godziny 10:00 – 14:00
  • 12 grudnia, czwartek, godziny 16:00 – 20:00
  • 19 grudnia, czwartek, godziny 10:00 – 14:00

Założenia programu

Konsultacje psychologiczne w ramach pilotażowego programu będą prowadzone przez zespół doświadczonych psychologów, którzy pracowali już z wieloma przedstawicielami zawodów prawniczych, w tym posiadają ekspertyzę w pracy z adwokatami. Prowadzone konsultacje psychologiczne mogą dotyczyć tak kwestii związanych z symptomami wypalenia zawodowego i depresji, problemów nieodłącznie związanych z wykonywaniem zawodu adwokata, w tym dotyczących radzenia sobie ze stresem i pracą pod dużą presją, jak i wszelkich innych spraw.

Jedynym wymogiem, aby skorzystać z konsultacji w ramach programu jest pozostawanie członkiem lub członkinią Izby Adwokackiej w Warszawie.

Poufność

Po zakończeniu pilotażu Izba Adwokacka w Warszawie otrzyma jedynie dane liczbowe o liczbie osób, które skorzystały z konsultacji w każdej z dostępnych form. Umowa pomiędzy Okręgową Radą Adwokacką w Warszawie, a podmiotem realizującym program jasno zakłada, że nie będą przekazywane żadne inne dane. Podanie numeru wpisu na listę adwokatów lub aplikantów adwokackich umożliwi rejestracji Centrum CBT samodzielną weryfikację osoby umawianej w ogólnodostępnym Rejestrze Adwokatów, bez potrzeby przekazywania tych danych do ORA.

Idea i cele programu

Ideą programu jest zapewnienie adwokatom łatwo dostępnego wsparcia psychologicznego świadczonego przez osoby o dużym doświadczeniu, zorientowane na specyfikę zawodu adwokata, przy znacznie niższych kosztach konsultacji psychologicznej zamawianej „blokowo”.

Pilotaż

Program ma charakter pilotażowy. Jego głównym celem jest sprawdzenie skali zapotrzebowania na pomoc psychologiczną dedykowaną adwokatom w ramach wspierania adwokatów przez samorząd adwokacki. W zależności od wyników pilotażu (tj. liczby osób, które faktycznie skorzystają z konsultacji w poszczególnych formach) będą podejmowane dalsze decyzje o utworzeniu i kształcie stałego programu wsparcia psychologicznego dedykowanego adwokatom i objętego dofinansowaniem Izby.

Ewaluacja programu będzie miała miejsce na przełomie grudnia i stycznia.

Nieodpłatność

W ramach pilotażu wszystkie formy konsultacji (telefoniczne, na żywo i online) są bezpłatne dla członków Izby, zaś ich koszt zostanie pokryty ze środków Izby Adwokackiej w Warszawie w ramach realizacji zadań samorządu zawodowego dotyczących zapewnienia wzajemnego wsparcia.

Podmiot realizujący program

Program pilotażowy jest realizowany przez Centrum CBT (https://cbt.pl/), będące jedną z większych sieci ośrodków ukierunkowanych na kompleksowe wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wybór podmiotu poprzedził szereg spotkań, rozmów i negocjacji z kilkoma podmiotami, a kluczową potrzebą było maksymalne dostosowanie programu do potrzeb środowiska adwokackiego.

Koordynacja

Realizacja programu jest możliwa na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, która zdecydowała o jego uruchomieniu i przeznaczyła środki finansowe na jego realizację. Decyzję tą poprzedziło wiele miesięcy przygotowań prowadzonych przez adw. Aleksandra Krysztofowicza, wicedziekana ORA w Warszawie przy wsparciu adw. Grzegorza Kukowka, rzecznika prasowego ORA w Warszawie.

Jak mówią koordynatorzy, program może być krokiem milowym w zakresie ułatwienia dostępności wsparcia psychologicznego dla warszawskich adwokatów, ale też przyczynić się do przełamywania obecnych ciągle w środowisku adwokackim stereotypów, skutkujących niechęcią do korzystania z profesjonalnego wsparcia psychologicznego jako rzekomej oznaki słabości. Wsparcie psychologiczne dedykowane adwokatom ma nam wszystkim ułatwić sięgnięcie po profesjonalną konsultację, nawet gdy nie mamy pewności, czy jest ona nam potrzebna.

Zachęcamy do korzystania z programu!