17 kwietnia br. na Wydziale Prawa i Administracji w Warszawie odbył się Dzień Adwokata pod hasłem „Adwokatura? Wybieram świadomie”, zorganizowany w ramach współpracy Naczelnej Rady Adwokackiej i Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z Wydziałem Prawa i Administracji UW. Spotkanie miało na celu przedstawienie studentom praktycznych aspektów związanych z wykonywaniem zawodu adwokata.
Spotkanie otworzyli adw. Przemysław Rosati – Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, dr Andrzej Bielecki – Prodziekan ds. studenckich Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, oraz prof. UW dr hab. Tadeusz Zembrzuski – koordynator współpracy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z Naczelną Radą Adwokacką.
Pierwszy panel dotyczył samej aplikacji, tego jaka droga czeka studentów prawa do wykonywania zawodu adwokata. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazywali adw. Maria Kozłowska, adw. Magdalena Szkudlarek-Nowak, apl. adw. Michał Terebecki.
W drugim panelu dyskusja toczyła się wokół tego, jakie ścieżki może adwokat po aplikacji obrać – czy to własna kancelaria, duża korporacja, czy praca w małej spółce. Opowiadali o tym adw. Marta Tomkiewicz-Januszewska oraz adw. Karolina Molas, adw. Grzegorz Kukowka oraz adw. Szymon Studziński.
Trzeci panel, o aplikacji adwokackiej pod okiem patrona, oraz relacji uczeń-mistrz poprowadziła wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska.
Gośćmi ostatniego panelu byli adw. Dorota Kulińska oraz adw. Grzegorz Kukowka. Dyskusję o wizerunku adwokata w mediach, zakazie reklamy i wyzwaniach z tym związanych, o bieżących działaniach adwokatury, o wyzwaniach związanych z prowadzeniem spraw z urzędu, o wynagrodzeniu w formie success fee, o planowaniu wakacji i urlopów w kontekście terminów rozpraw oraz kwestiach, moderował apl. adw. Michał Terebecki.
Mamy nadzieję, że te i podobne spotkania pozwolą na podejmowanie przez studentów prawa świadomych decyzji co do ich przyszłej kariery w ramach różnych zawodów prawniczych.