Poniżej publikujemy stanowisko przyjęte w trybie obiegowym w dniu 7 października 2024 r.
STANOWISKO NR 5/2024
Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie
z dnia 7 października 2024 r.
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie z najwyższym niepokojem przyjmuje wiadomość o kolejnej możliwości naruszenia tajemnicy obrończej przez organy ścigania.
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie konsekwentnie przypomina – w każdym przypadku potencjalnego naruszenia tajemnicy zawodowej – że tajemnica adwokacka jest gwarancją praw i wolności konstytucyjnych. Jak wielokrotnie wskazywał także Europejski Trybunał Praw Człowieka, brak poufności wzajemnej komunikacji pomiędzy adwokatem i jego klientem odbiera możliwość korzystania z pomocy prawnej adwokata.
Podstawowym prawem każdej osoby zwracającej się do adwokata o pomoc prawną jest prawo do zachowania w tajemnicy przekazywanych informacji. Nie jest dopuszczalne, aby organy ścigania lub sąd zapoznawały się z informacjami objętymi tajemnicą obrończą.
Artykuł 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka chroni poufność wszelkiej korespondencji pomiędzy adwokatem, a jego klientami. Pojawiające się w przestrzeni publicznej twierdzenia o rzekomym braku zastosowania tajemnicy adwokackiej do korespondencji adwokata i klienta nawiązanej przed postawieniem klientowi zarzutów są wprost niezgodne z Konwencją. Podobnie, z art. 6 ustawy – Prawo o Adwokaturze wynika, że tajemnicą adwokacką objęta jest komunikacja klienta z adwokatem na każdym etapie udzielania pomocy prawnej, niezależnie od tego czy toczy się postępowanie.
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zwraca się do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o pilne podjęcie wszelkich działań mających na celu wyjaśnienie ostatnich przypadków możliwego naruszenia tajemnicy adwokackiej oraz dalszych działań na rzecz zagwarantowania realnego przestrzegania standardów ochrony tajemnicy adwokackiej i tajemnicy obrończej.
Stanowisko nr 5_2024 ORA w Warszawie z dnia 7 października 2024 r.