ORA w Warszawie przyjęła wczoraj przez aklamację stanowisko w sprawie ostatnich decyzji Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie SSA Przemysława Radzika polegających na odsunięciu od orzekania, w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Warszawie, SSA Ewy Leszczyńskiej-Furtak oraz SSA Ewy Gregajtys i przeniesieniu Ich do orzekania w Wydziale Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Stanowisko nr 1
Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie
z dnia 11 sierpnia 2022 r.
w sprawie decyzji Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie wyraża głęboki sprzeciw wobec ostatnich decyzji Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie SSA Przemysława Radzika polegających na odsunięciu od orzekania, w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Warszawie, SSA Ewy Leszczyńskiej-Furtak oraz SSA Ewy Gregajtys i przeniesieniu Ich do orzekania w Wydziale Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Przypominamy, że zgodnie z art. 180 Konstytucji RP sędzia może zostać przeniesiony na inne stanowisko wbrew jego woli, wyłącznie na mocy orzeczenia sądu i tylko w przypadkach określonych w ustawie. Jest to zatem czynność naruszająca przepisy ustawy zasadniczej, a także przepisy ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Biorąc pod uwagę, że w swojej pracy orzeczniczej obie Sędzię Sądu Apelacyjnego powołują się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz uchwałę połączonych Izb Sądu Najwyższego, a także odmówiły orzekania w składach sędziowskich, w których zasiadają sędziowie powołani z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa, której status był kwestionowany przez Sąd Najwyższy i orzecznictwo trybunałów europejskich, odbieramy decyzję Wiceprezesa SA w Warszawie wyłącznie jako szykanę wobec tych Sędzi oraz działanie w celu wywołania powszechnego efektu mrożącego wśród innych sędziów.
Jednocześnie wyrażamy głęboki sprzeciw wobec decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie SSA Piotra Schaba uchylającej decyzję Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie SSO Joanny Przanowskiej-Tomaszek o przywróceniu do orzekania SSO Igora Tulei.
Obie te decyzje, Prezesa oraz Wiceprezesa SA w Warszawie, godzą w fundamentalne założenia niezależnego i niezawisłego wymiaru sprawiedliwość, co w praktyce staje się rzeczywistym problemem braku dostępu obywatela do sądu.