„Adwokaci Polscy Ojczyźnie” to tytuł wystawy plenerowej, która zostanie rozstawiona na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie od 14 sierpnia do 3 września 2018 r. Ekspozycja jest elementem obchodów 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej.
Celem wystawy jest przybliżenie sylwetek wybitnych polskich adwokatów, którzy wyróżnili się w historii Polski. Oprócz zdjęć ekspozycja zawiera noty biograficzne oraz krótkie rysy historyczne.
Wspomniane są zarówno postaci adwokatów walczących zbrojnie – jako powstańcy i żołnierze, Sybiracy – o niepodległość Polski pod zaborami, jak i mecenasi zaanażowani w ratowanie polskiej tożsamości i kultury.
Nie brakuje biogramów adwokatów, którzy po I wojnie światowej obejmowali ważne urzędy w administracji państwowej i samorządowej. Przypomniane zostaną sylwetki adwokatów-poetów, pisarzy, krytyków i historyków literatury, a nawet adwokatów, którzy zrobili karierę filmową jako aktorzy.
Wystawa przypomni też mroczne czasy II wojny światowej, podczas której adwokaci oddawali swoje życie za ojczyznę. W latach 1939-1945 zginęło ok. 50% adwokatów – w walce, obozach koncentracyjnych, gettach, Katyniu. W Powstaniu Warszawskim zginęło bardzo wielu aplikantów adwokackich izby warszawskiej.
W czasach komunizmu adwokaci zapisali się chlubnie jako obrońcy w procesach politycznych, stając odważnie po stronie praw i wolności obywatelskich. Angażowali się również w działalność polityczną, zostając w wolnej Polsce posłami i senatorami.
„Wystawą, którą Państwu prezentujemy, pragniemy oddać hołd pamięci adwokatom, którzy nie tylko w godny sposób wykonywali swój zawód, ale też oddali swoje talenty i życie Ojczyźnie. Są chlubą Adwokatury, naszym wzorem oraz zobowiązaniem, by nie ustawać w obronie praw człowieka i obywatela.” – napisał w słowie wstępu do wystawy adw. Jacek Trela, prezes NRA.
Wystawa umiejscowiona będzie na chodniku przy arkadach Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66.