Okręgowa Rada Adwokackie w Warszawie, jednogłośnie wyraziła zgodę na wsparcie naszego środowiska dla azerskich prawników oraz wyraziła chęć uczestnictwa w obchodach 11. Dnia Zagrożonego Prawnika, który przypada 24 stycznia.
24 stycznia 1977 r. czterech prawników oraz pracownik biura zostali zamordowanych w swoim biurze w Madrycie w Hiszpanii. Jeden z zabójców uciekł na podstawie zezwolenia wydanego przez sędziego śledczego przed rozprawą. Inny, skazany na 193 lata, uciekł na zwolnieniu warunkowym i przebywa na wolności. Trzeci, z tym samym wyrokiem, zbiegł przebywając na zwolnieniu warunkowym, został poddany ekstradycji z Brazylii i niedawno zwolniony. Czwarty, skazany na 63 lata, zmarł w więzieniu. Wszyscy oni byli związani ze skrajnie prawicowymi partiami. W tym roku 24 stycznia 2021 r. będziemy obchodzić 10. rocznicę Dnia Prawnika Zagrożonego.
Każdego roku obchody Dnia Zagrożonego Prawnika skupiają się na problemach w kolejnych krajach: Chiny, Kolumbia, Egipt, Honduras, Iran, Pakistan, Filipiny, Hiszpania (z Krajem Basków), Turcja. W tym szczególnym dniu organizatorzy proszą swoich kolegów z zagranicy o
1) uświadomienie liczby prawników, którzy są prześladowani, uciszani, naciskani, zastraszani, prześladowani, a w niektórych krajach torturowani i mordowani za swoją pracę jako prawnicy;
2) zainicjowanie lub kontynuowanie ogólnokrajowej dyskusji na temat sposobów ochrony prawników.
W 2021 r. Dzień Zagrożonego Prawnika skupia się na problemach w Azerbejdżanie.
W latach po odzyskaniu niepodległości w 1991 r. Azerbejdżan ratyfikował najważniejsze międzynarodowe i europejskie traktaty dotyczące praw człowieka. Niemniej jednak od tego czasu komitety ONZ, Rada Europy i organizacje pozarządowe odnotowały ciągłe łamanie praw człowieka. Poważne naruszenia praw człowieka dotknęły także azerskich prawników, którzy reprezentowali ofiary naruszeń praw człowieka i mówili o torturach i złym traktowaniu w areszcie policyjnym.
Zachęcamy zapoznania się z pełną treścią i historiami azerskich prawników w dokumencie: