Za nami wieczór autorski z mec. Agnieszką Metelską

28 listopada br. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej odbył się magiczny wieczór o poezji i literze prawa. Spotkania autorskie z warszawskimi adwokatami od zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Po długiej przerwie naszym Gościem była adw. Agnieszka Metelska, która opowiadała o swoich dwóch tomikach poezji „Obecność” i „Przeddzień”.

 

 

Zdjęcia: Sławomir Jewdoszuk

Rozmowę z autorką poprowadziła Anna Okazaki-Pindur, tłumaczka, dziennikarka i członkini Zarządu Fundacji Oko.press.

Oba zbiory poezji zilustrowała adw. Justyna Metelska, która na co dzień specjalizuje się w prowadzeniu spraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Sala im. Henryka Krajewskiego jeszcze przed spotkaniem zapełniła się po brzegi! Pośród gości zjawili się najbliżsi, przyjaciele oraz członkowie naszego Samorządu. Doliczyliśmy się ponad 100 osób.

Prowadząca spotkanie Anna Okazaki – Pindur w rozmowie starała się wplatać wątki autobiograficzne mec. Metelskiej, w tym wiersze napisane z myślą o swoich najbliższych. Goście mieli okazję wysłuchać autorskiej piosenki „Serce się nie zlęknie” wykonywanej przez Danutę Rinn. Utwór ten był zapisem trudnych realiów życia z początku lat osiemdziesiątych, połączonym z kołysankę dla dziecka. Poetka podczas wieczoru autorskiego deklamowała wybrane własne utwory. Kilka z nich mogliśmy usłyszeć przy akompaniamencie gitary w wykonaniu Tomasza Krzymińskiego.

Adw. Agnieszka Metelska jest adwokatką, poetką, reporterką. Mimo wszelkich zwrotów w życiu, pozostaje wierna poezji. Już w czasie studiów, związana z grupą poetycką „Stajnia”, recytowała swoje pierwsze liryki.

Wydała dotychczas tomiki wierszy: „Pamięć, „Ślad”, „Obecność”, „Przeddzień” a także zbiór wywiadów „Szukanie puenty życia”, „Gdzie diabeł nie może” (z Ewą Nowakowską), reportaże „Pokuta po polsku”; jeden z nich „Tragarze codzienności” znalazł się w „Antologii polskiego reportażu XX wieku” pod redakcją Mariusza Szczygła. Jest autorką biografii „Złota. Legenda Haliny Konopackiej” niezwykłej sportsmenki, lekkoatletki i dyskobolki, pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej. Pióra Agnieszki Metelskiej jest również esej o procesach politycznych opublikowany w tomie „Adwokatura warszawska w latach nadziei i przełomu”.

W adwokaturze od 1994 roku. Już w czasie aplikacji rozpoczęła bardzo ożywioną działalność w samorządzie adwokackim. Jako przewodnicząca Komisji Kultury przy Okręgowej Radzie Adwokackiej prowadziła spotkania m. innymi z Lechem Wałęsą, ks. Józefem Tischnerem, Janem Olszewskim, Adamem Michnikiem, Marią Szyszkowską i Janem Stępniem gromadzące liczną publiczność. W latach 2000 – 2001 była rzecznikiem prasowym Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz przewodniczącą Komisji ds. Integracji Środowiska. Od 2001 do 2007 pełniła funkcję rzecznika prasowego Naczelnej Rady Adwokackiej. W 2006 roku została uhonorowana przez Naczelną Radę Adwokacką odznaką Adwokatura Zasłużonym.

Prowadzi Kancelarię Adwokacką przy Placu Zbawiciela 2 w Warszawie w spółce cywilnej adwokatów. Zajmuje się sprawami z zakresu prawa rodzinnego – rozwody, separacje, stosunki między rodzicami a dziećmi, cywilnego w tym spadkowego, odszkodowań oraz zadośćuczynień z tytułu błędów lekarskich i wypadków, a także prawa prasowego w powiązaniu z prawem cywilnym tj. ochroną dóbr osobistych oraz prawa karnego – w szczególności w zakresie przestępstw przeciwko czci.

Autorka do późnego wieczora podpisywała tomki, a rozmowy w kulturach nie miały końca.

Współorganizatorem wieczoru było Wydawnictwo „Nisza”.

W imieniu Okręgowej Rady Adwokackiej wszystkim naszym wspaniałym Gościom podziękowali adw. Andrzej Orliński – członek ORA oraz adw. Joanna Tkaczyk-Lipnicka – Zastępca członka ORA.

 

Adw. Monika Rajska
Przewodnicząca Komisji Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu
Adw. Karolina Wierzbicka
Członkini Komisji Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu