Dział Szkolenia Aplikantów Adwokackich ma przyjemność zaprosić na kolejny moduł zajęć fakultatywnych nt. „Dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska”, realizowanych w ramach cyklu „Zielony Blok” , które prowadzone będą przez adw. Ewę Dąbrowską.
Zajęcia będą ukierunkowane na tematy dotyczące poważnych wyzwań w obszarze regulacyjnym i stosowania prawa, o dużej wadze etycznej i praktycznej, które są w polskim kształceniu prawniczym wciąż niedoreprezentowane. Biorąc pod uwagę trend światowy w kierunku rozwoju nauki i myśli prawniczej w tym zakresie, chcemy przedstawić Państwu, jak ważna jest społeczna świadomość dotycząca wyzwań związanych z ochroną klimatu i przyrody, szczególnie w kontekście rozpatrywanych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejnych skarg w związku z nieprzestrzeganiem przez państwa dyrektyw dotyczących wskazanych powyżej obszarów regulacji.
Zajęcia są kontynuacją projektu „Zielony Blok”, których pierwszy moduł realizowany był w ubiegłym semestrze przez adw. Karolinę Kuszlewicz.
Zajęcia odbywać się będą w formie zdalnej na platformie ZOOM o godz. 18.00 w dniach 3-5 grudnia 2024 r.
„Dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska”
- Dostęp do wymiaru sprawiedliwości w zakresie wniosków o dostęp do informacji o środowisku – 3 grudnia 2024 r. godz. 18.00
- Dostęp do wymiaru sprawiedliwości w związku z udziałem społeczeństwa – 4 grudnia 2024 r. godz. 18.00
- Dostęp do wymiaru sprawiedliwości w zakresie decyzji, działań i zaniechań wpływających na środowisko – 5 grudnia 2024 r. godz. 18.00.
Prowadząca:
adw. Ewa Dąbrowska – prawniczka Fundacji Client Earth w programie Demokracji Środowiskowej. Na co dzień zajmuje się efektywną implementacją Konwencji z Aarhus w Europie poprzez wspieranie strategicznych litygacji krajowych oraz działania rzecznicze, mające na celu zmianę istniejących regulacji prawnych. Wcześniej pracowała w działach procesowych warszawskich kancelarii, zajmując się głównie prawem karnym i prawami człowieka w postępowaniach krajowych i przed międzynarodowymi organami. Doświadczenie zdobywała także w organizacjach praw człowieka i podczas badań w ramach studiów doktoranckich w PAN poświęconych odpowiedzialności multinarodowych korporacji za szkody na środowisku (Uniwersytet w Zurychu, European University Institue we Florencji).
Absolwentka Szkoły Ekopoetyki przy Instytutu Reportażu stworzonej przez reportera Filipa Springera i poetkę Julię Fiedorczuk w celu zmiany narracji wokół katastrofy klimatycznej i kryzysu bioróżnorodności. Poza studiami prawniczymi na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła także porównawcze studia cywilizacji na Wydziale Filozoficznym (licencjat i magister).
Odbyła aplikację adwokacką zakończoną zdanym w 2020 r. egzaminem adwokackim w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, wpisana na listę adwokatów niewykonujących zawodu.