Jurysdykcja uniwersalna – bezpłatne warsztaty dla prawników!

Szanowni Państwo, Project Sunflowers we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Centrum Badań nad Międzynarodowym Prawem Karnym INP PAN serdecznie zaprasza na warsztaty skierowane do praktyków prawa oraz organizacji społecznych, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat teoretycznych i praktycznych aspektów jurysdykcji uniwersalnej (JU). Warsztaty są organizowane przez Project Sunflowers we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Centrum Badań nad Międzynarodowym Prawem Karnym INP PAN, i odbędą się 14 listopada 2024 roku w Warszawie.

Celem warsztatów nie jest jedynie przekazanie wiedzy, ale również zainicjowanie dyskusji na temat przeszkód i możliwości wykorzystania JU w Polsce, z myślą o umożliwieniu pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców za zbrodnie międzynarodowe przed sądami polskimi. Zachęcamy do rozpowszechniania zaproszenia Państwa kanałami wśród innych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, którzy mogliby być zainteresowani wzięciem udziału w tym wydarzeniu.

Dlaczego warto wziąć udział?

Jurysdykcja uniwersalna to kluczowy mechanizm pozwalający na pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych, bez względu na to, gdzie miały miejsce. Jednak w Polsce jej praktyka jest znikoma. Opierając się na bogatym doświadczeniu takich organizacji jak European Center for Constitutional and Human Rights, Clooney Foundation for Justice i REDRESS, te warsztaty stanowią wyjątkową okazję dla polskich prawników i organizacji społecznych do zdobycia cennych praktycznych umiejętności oraz wiedzy w zakresie skutecznego prowadzenia postępowań na podstawie JU.

Jest to szczególnie istotne dzisiaj, gdy na terytorium Polski przebywają ofiary i ocalali z tego rodzaju zbrodni, a organy władzy wykonawczej są otwarte na reformę systemu prawa karnego, z uwzględnieniem zmian przyczyniających się do możliwości korzystania z JU na nowych zasadach. Jednak bez wsparcia oferowanego przez organizacje społeczne oraz wyszkolonych adwokatów i radców prawnych, ofiary i ocalali nie są w stanie poszukiwać sprawiedliwości na drodze sądowej. Wierzymy, że warsztaty będą okazją nie tylko do podjęcia dyskusji, ale również koordynacji działań społeczeństwa obywatelskiego na terytorium Polski.

Mamy nadzieję, że warsztaty i działania Koalicji KOOS będą szczególnie ciekawe dla tych z Państwa, którzy angażują się w pomoc osobom dostającym się (i próbującym się dostać) do Polski przez granicę białoruską, a także osobom, które doświadczyły naruszeń praw człowieka m.in. w takich krajach jak Ukraina, Palestyna, Syria czy Sudan.

Plan warsztatów

1. Wystąpienie European Center for Constitutional and Human Rights (ECCHR) – obejmujące podstawowe pojęcia związane z JU, prawne i praktyczne wyzwania, studia przypadków oraz planowanie i strategię (2h)
2. Wystąpienie Clooney Foundation for Justice – prezentujące narzędzia rozwinięte z myślą o prowadzeniu postępowań na podstawie JU, w tym Justice Beyond Borders (45 min)
3. Wystąpienie REDRESS na temat działań International Accountability Platform for Belarus oraz roli JU w ściganiu zbrodni popełnionych w Białorusi (1h).
4. Prezentacja Koalicji na rzecz Ofiar, Ocalałych i Świadków (KOOS), która obejmuje polskie organizacje dokumentujące zbrodnie międzynarodowe i wspierające ofiary i ocalałych. KOOS jest otwarta na współpracę z innymi organizacjami, naukowcami, prawnikami i organami państwowymi.
5. Q&A oraz dyskusja
Logistyka
• Data: 14 listopada 2024 roku
• Miejsce: Polska Akademia Nauk ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, sala 273, II piętro
• Godzina: 8:30-16:00
• Udział: Wyłącznie osobisty (brak połączenia online), warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.
• Opłata: Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc rejestracja odbywa
się według kolejności zgłoszeń.

Zachęcamy do szybkiej rejestracji, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Państwa udział będzie kluczowy dla kształtowania przyszłych strategii korzystania z JU w Polsce oraz wspierania międzynarodowej walki o sprawiedliwość.

Prosimy o potwierdzenie udziału korzystając z tego formularza. W przypadku pytań prosimy o kontakt z Kają Kowalczewską [kaja.kowalczewska@uwr.edu.pl].

Z poważaniem,
Kaja Kowalczewska
Koordynatorka Warsztatów