II Mazowiecka debata o podatkach i prawie: Prawo podatkowe a prawo karne – trudne relacje w orzecznictwie

Zarząd Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej II Mazowieckiej debacie o podatkach i prawie: Prawo podatkowe a prawo karne – trudne relacje w orzecznictwie, organizowanej przy współpracy ze środowiskiem naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Data konferencji: 26-27 maja 2023 r.

Miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, sala konferencyjna 316 im. Samuela Bogumiła Lindego, poziom 3 (ul. Dobra 56/66, 00-312 Warszawa)

Strona internetowa konferencji: https://debata.kidp.pl/

Wydarzenie ma na celu dyskusję wokół problemów podatkowych w kontekście wybranej gałęzi prawa lub analizę specyficznego, istotnego aspektu prawa podatkowego. Kontynuując rozpoczęty w poprzednim roku cykl Debat o Podatkach i Prawie zapraszamy na kolejną debatę, tym razem o związkach prawa podatkowego z prawem karnym. Każdemu doradcy podatkowemu temat kojarzyć się musi z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25.05.2022 r. (I FPS 1/21). Oczywiście ta uchwała też będzie ważną „bohaterką” naszego spotkania, ale będzie to tylko jedno z kilku zagadnień, nad którymi będziemy dyskutować. Przede wszystkim zadamy sobie pytanie, które postępowanie: karne, czy podatkowe, powinno zakończyć się jako pierwsze, czy jedno jest uzależnione od drugiego i może to drugie zdominować, czy zdeterminować treść rozstrzygnięcia w tym drugim?

Wzajemne wykorzystywanie dowodów z postępowań karnych i podatkowych to także temat pełen niejasności.  Warto o tym porozmawiać nie tylko w gronie doradców podatkowych, ale też z prawnikami-karnistami oraz prokuratorami. Nie można w tych dyskusjach pominąć orzecznictwa TSUE i ETPC.

Drugi dzień konferencji to dyskusje nad tematami szczegółowymi, jak zasady odpowiedzialności karnej, czy podatkowe skutki przestępstw. Zajmiemy się też tajemnicami (zawodową, skarbową) w kontekście karnym i podatkowym. Oczywiście na koniec dotrzemy do raju, czyli przedawnienia, gdzie będzie czekała też wspomniana powyżej „bohaterka”. Ale przedawnienie to nie tylko kwestia instrumentalnego wszczynania postępowań karnych.

Konferencja odbędzie się stacjonarnie na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, w sali konferencyjnej 316 im. Samuela Bogumiła Lindego, poziom 3 (ul. Dobra 56/66, 00-312 Warszawa).

Istnieje również możliwość udziału w konferencji w formie on-line (transmisja), w ramach której uczestnicy będą mogli przysłuchiwać się wystąpieniom prelegentów oraz śledzić dyskusję pomiędzy prelegentami a uczestnikami, bez możliwości czynnego udziału w debacie.

Tegoroczną edycję zaszczycą następujący prelegenci: prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, dr h.c.( UMK,UJ), dr hab. Jerzy Duży, Maciej Zborowski, prof. dr hab. Arkadiusz Lach (UMK), dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK, Alicja Sarna, dr Agnieszka Franczak (UEK), Krzysztof Musiał, Sędzia WSA dr Dagmara Dominik – Ogińska, dr Ewa Prejs (UMK), Emil Chojnacki (IAS w Krakowie), Michał Potyrała, Piotr Kołodziejczyk, dr Andrzej Dmowski, Paweł Pogorzelski, Paweł Chrupek (Biuro Rzecznika MŚP), dr Jacek Matarewicz , Joanna Waśko, dr Piotr Stanisławiszyn, Małgorzata Militz, Marek Gizicki, dr hab. Tomasz Nowak( UŁ), Michał Rams, dr Sebastian Zieliński.

Szczegółowy program konferencji znajduje się w załączeniu.

W pierwszym dniu konferencji spotkamy się także na kolacji w restauracji na terenie Warszawy.

Zapewnimy nie tylko wyśmienity poczęstunek, ale także wspaniałą atmosferę. Kolację uświetni występ Gwiazdy Wieczoru.

O szczegółach dotyczących kolacji poinformujemy Państwa wkrótce.

Zgłoszenia prosimy dokonać do dnia 22 maja 2023 r.

ODPŁATNOŚĆ ZA UDZIAŁ W KONFERENCJI

Udział on-line – 150 zł

Udział stacjonarny – 600zł

Wpłaty proszę kierować na rachunek: 97 1140 1124 0000 4004 3000 1016, tytuł wpłaty: debata2023 wraz z podaniem imienia i nazwiska uczestnika

Możliwość zapisu praz szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień, prelegentów oraz materiały konferencyjne znajdą Państwo na stronie https://debata.kidp.pl/ .