W dniach 6-7 marca odbyła się konferencja “Podatki – ubezpieczenia – przedsiębiorczość” zorganizowana przez Biuro Rzecznika MŚP oraz Akademię Bialską Nauk Stosowanych w Białej Podlaskiej. Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie na konferencji reprezentował adw. dr Kamil Szmid. Partnerem wydarzenia był Rzecznik Praw Obywatelskich prof. dr. hab. Marcina Więcka, który wygłosił referat dot. wspólnika iluzorycznego.
W czasie konferencji omówiona została m.in. praktyka urzędniczą ZUS dotyczącą odmów wypłaty zasiłku macierzyńskiego z uwagi na rzekomą próbę wyłudzenia świadczenia. Podnoszono, że praktyka ZUS jest niekonstytucyjna w każdym aspekcie i narusza zasadę zaufania obywateli do Państwa, zasadę rozsądnego oczekiwania, że jeśli działamy zgodnie z prawem, to nikt nie ma prawa nam powiedzieć po czasie, że jest inaczej. Brak także normy kompetencyjnej w ustawie do stosowania przez ZUS takie praktyki.
W czasie licznych rozmów z przedstawicielami biura MŚP przedstawiciel ORA w Warszawie powołał się dodatkowe argumenty – dotyczące tego, że powoływanie się przez ZUS na nieważność umowy spółki (kwestia wspólnika iluzorycznego) pozostaje wprost niezgodne z prawem, fundamentalnymi zasadami prawa handlowego, zasadą bezpieczeństwa obrotu, którego emanacją jest art. 21 Kodeksu spółek handlowych. Nie można bowiem stwierdzić nieważności umowy spółki handlowej. Spółkę może co najwyżej sąd rejestrować rozwiązać, a prawo chroni obrót prawny w zakresie niemożności orzekania o nieważności umowy spółki w trybie art. 189 KPC. Tym bardziej zatem ZUS przesłankowo nie może w swoich decyzjach stwierdzać, że jakaś spółka była nieważna (iluzoryczna).
W dyskusji podnoszono, że adwokaci są wręcz typowymi przedsiębiorcami i w tym sensie nie mogą zmienić sposobu wykonywania zawodu na umowę o pracę. Wszelkie „bolączki” ZUS dotykają ich zatem w szczególny sposób. Chcąc pozostać adwokatami są niejako przedsiębiorcami aż do emerytury.
W czasie wielu godzin obrad omówione zostały najważniejsze kwestie i wyzwania prawne dotyczące sektor MŚP, w tym także ekonomicznych. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć świetne wykłady wielu znakomitych prelegentów.
Przedsiębiorcy zrzeszeni w organizacjach członkowskich Rady Przedsiębiorców powołali Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie wprowadzenia dobrowolnych składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców.