05.12.2023 / Wiadomości

Young Lawyers Contes – edycja 2024 – zachęcamy aplikantów do udziału!

ERACCBE – Council of Bars and Law Societies of Europe, Barreau de Paris, Slovenská Advokátska Komora, Ilustre Colegio de la Abogacía de Barcelona wraz Izbą Adwokacką w Warszawie organizują YOUNG LAWYERS CONTEST (YLC).

Jest to międzynarodowy Konkurs adresowany do aplikantów adwokackich z krajów Unii Europejskiej. Szczegóły znajdują się na dedykowanej stronie YLC: https://younglawyerscontest.eu/ oraz w broszurze.

Celem konkursu jest umożliwienie poznania się i współpracy młodych, europejskich prawników w trakcie szkolenia/aplikacji, tak aby umożliwić im dzielenie się wspólnymi wartościami i wymianę nowych doświadczeń, a także omawianie nowych perspektyw w interesujących ich obszarach prawa.

W kolejnej edycji konkurs weźmie udział kilkudziesięciu aplikantów z Unii Europejskiej, którzy zostaną podzieleni na kilkuosobowe zespoły.

Opis Young Lawyers Contest

Konkurs składa się z 3 etapów, z czego pierwszy etap odbywa się zdalnie:

1. pisemnego – zespoły będą miały czas (od 10 stycznia 20 marca 2024) na przygotowanie pisemnego raportu na wskazany temat związany z prawem europejskim;

2. ustnych półfinałów – zespoły zmierzą się podczas półfinałów, które odbędą się w trzech terminach w trzech miastach (każdy zespół zostanie przydzielony przez organizatorów do jednego terminu) i będą polegały na ustnej prezentacji ww. raportów:

• 18-19 kwietnia, Bukareszt
  • 25-26 kwietnia, Strasburg
  • 27-28 maja, Trewirze

3. ustnego Finału – dwie najlepsze drużyny zmierzą się w ustnej debacie opartej na formule moot court w dniach 14-16  października 2024 r. w Trewirze w siedzibie ERA oraz w Luxemburgu w siedzibie Sądu Pierwszej Instancji Unii Europejskiej.

Termin rejestracji upływa 17 grudnia 2023 r. (rejestracja bezpośrednio przez formularz: tutaj).  W kategorii „Organisation” należy wskazać the Warsaw Bar Association / Izba Adwokacka w Warszawie.

Uczestnicy muszą biegle posługiwać się językiem angielskim w mowie i piśmie.

Koszty:

Koszt zakwaterowania podczas półfinałów i finału jest finansowany przez organizatorów w ramach przyznanego grantu w ramach Justice Programme EU 2021-2024. Natomiast koszt przelotu na miejsce półfinału i finału jest refinansowany przez ERA do wskazanej kwoty. Szczegóły na stronie YLC.

Kosz opłaty rejestracyjnej wynosi 170 euro.

Zachęcamy do udziału w Konkursie!