W dniu 17 listopada br. dwunastu członków Koła odbyło wycieczkę do zespołu pałacowego usytuowanego w Otwocku Wielkim. Jest to Oddział Muzeum Narodowego. Pałac  wzniesiony pod koniec XVII wieku przez kanclerza wielkiego koronnego Kazimierza Bielińskiego, dzieło rozbudowy pałacu kontynuował  jego syn Franciszek Bieliński, także będący kanclerzem wielkim koronnym.

Pomysł o zapoznanie się ze zbiorami muzealnymi wyszedł z naszego grona.

W sezonie jesienno-zimowym ekspozycja muzealna jest zamknięta dla zwiedzających.

Dzięki uprzejmości pracowników pałacu i  Pana Dyrektora-Kuratora Oddziału Muzeum Narodowego Mirosława Budzyńskiego, mogliśmy poznać historię obiektu, jego losy od czasów świetności w wieku XVIII, a potem aż do współczesności. Wiedza Pana Dyrektora Budzyńskiego, atrakcyjne jej przekazanie, przybliżyło nam ten fragment dziejów Kraju.

Obecnie stała ekspozycja muzeum to wystawa wnętrz, szczególnie z XVIII i XIX wieku. Powojenne kilkakrotne zmiany zarówno przeznaczenia obiektu, jak też perturbacji związanych z ostatecznym uregulowaniem praw własności do pałacu i otaczającego go parku, nie pozostaje bez wpływu na właściwe wyeksponowanie zgromadzonych zbiorów.

Okolica jest wyjątkowo urokliwa i w okresie wiosny i lata zachęca do odwiedzania zarówno samego pałacu i parku, a także uczestnictwa w odbywających się w salach muzeum i parku, koncertów muzyki poważnej.

W dniu naszej wizyty zgromadzone w pałacu pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim przewożone były do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie planowana jest wystawa  w  setną rocznicę odzyskania niepodległości.

To krótkie sprawozdanie wzbogacamy fotografiami wykonanymi przez uczestników wycieczki.